Türk Ordusu asırlardır kahramandır. Gittiği yerleri düzenli olarak kanunlarla idare etmiştir, refah, düzen, huzur vermiştir, disiplinlinlidir. Şu anda kendisini reformlarla geliştirmiştir. Milenyuma uygun çağdaş bir Ordu olmuştur. Bazen ufak tefek hatalar olabilir. Komutanlarımız hemen düzeltirler, çağımıza uygun hale getirirler. Türk Halkı asker millettir. Dedem Atatürkümle kurtuluş savaşında, Kut- ül Amara da, Sakarya savaşında savaşmış, kalpağında pusuda aldığı kurşun deliği hala duruyor.

Açlıkla ve yoklukla savaşarak düşmanı anadoludan İzmir’e sürerek denize dökmüşler. Hepsi kaçmış, onları kovalarken de onların yaptıkları vahşet ve zalimliğide görmüşler. Açlıktan çok sevdikleri atlarını kesip yemişler, güç kazanmak için İzmir’e gelmişler, kayıplar vererek. Allahıma çok şükürler olsun vatanımızı kurtarmışlar.

Urla’yı geçip Çeşme’ye gelmişler. Orada Mora’dan mübadele ile gelen Akıncı ailesinin kızı anneannem Nesime Akını gören komutanımızın hanımı, Hamdi dedeme, gel seni bu kızla evlendirelim, kız çok güzel demiş. Sonra dedemin babası Muğla’dan gelmiş, İmam nikahı ile evlenmişler. O zaman Padişahlık zamanı, daha Cumhuriyet kurulmamış, resmi nikah yok, kadının kanuni hakları yok. Cumhuriyet kurulduktan sonra kadınlar hak sahibi olmuşlar. Dedem medrese mezunu imiş, Çeşme ovacık köyünde öğretmenlik yapmış.

Büyükannem, dedemin annesi, savaşlar çok uzun sürdüğü için dedemin döneceğinden ümidini kesmiş. Hafize Şahin, kemik veremi askerlikten yeni mezun olmuş yatalak bir oğlu daha var, onun maaşını alıyorlarmış, yaşlı, üzgün.

Daha sonra dedemin babası Muğla’dan gelip, düğünü yapıp, anneannemi alıp, Çeçen arabaları ile 360 tane virajlı Muğla’nın dağ yollarından 1 haftada Muğla’ya dönüyorlar. Sonra annem doğuyor. Arkasından daha sonra İsmet İnönü’nün Tarım Bakanı olan dayım Turan Şahin doğuyor, arkasından Etibank Müdürü Şadi Şahin doğuyor, sonra da Erdal İnönünün Bayındırlık bakanı ve Muğla Belediye Başkanı Erman Şahin doğuyor. Turan Dayım, bakanlığı sırasında 2 defa bakan akadaşları ile Toprak reformu önergesini Meclise vermiş, ama başarılı olamamışlar.

Karadeniz Ormanlarında senelerce orman mühendisi olarak çalıştı, Vatanına Milletine yararlı olmaya çalıştı. Hamdi Dedem de İzmir’de maliye memuru olarak çalışmış, bazen hacizlere gidermiş, zaten kendisi hassas adam, çok üzülürmüş bazen ertelermiş.

Dedemin babası Galiçya’da harpte büyük kahramanlık göstermiş, ailesini kaybetmiş. Onu Muğla askeri birliğini kursun diye göndermişler. Muğla’ya girişteki tarihi bina komutanlık binasıymış, sonradan orta okul olmuş. Ben orayı gördüm, tavanı ahşap nakışlıydı, kristal avizeleri vardı. Orada birliklerine talim yaptırırmış, bahçesinde antik mermer sütun vardı. Kız kardeşinin oğlu Cemal Karamuğla Muğla milletvekili olmuş. O sırada annemin okul çağı gelmiş, Cemal Karamuğla bir öğretmenle evlenmiş. Bir gün dedemlere gelmiş, onlarda çocukları okutmak masraflı olacağı için oğlanları okutalım kız okumasın demişler, ama o hemen karşı çıkmış, annemi çarşıya götürüp hemen okul kıyafetlerini almış, okul malzemelerini almış, hanımının sınıfına kaydedtirmiş. Ruhu şadolsun, mekanı cennet olsun.

Bizim Ordumuz Hazreti Muhammet Peygamberimizin ordusudur. Muhammet demek bize uzun geldiği içi biz mehmetçik deriz. Ailemizde bir çok mehmet isimli kişi vardır. Muhammet peygamberimizin uzun siyah 4 parçalı bayrağı vardır, savaşlarda kulandığı. Çağrı filminde görmüştüm. Mezheplerin birleşmesini sembolize ediyor. Kuranımızda, Allahımız mezhepleri istemediğini bütün ayetlerde söylüyor (Allahı bölmeyin diyor, İsra Suresi 50/17. sure 36-37-38 -39). Bunlar, Rabinin sana hikmetten vahyetmiş olduklarıdır. Allahın yanına başka tanrı koyma ki, kınanmış ve kovulmuş bir halde cehenneme atılmayasın.

Bizim Ordumuz, küçüğünden büyüğüne, bütün halkı korur, yardımcı olur, yağmacı, tecavüzcü, hırsız, zalim değildir, asla olmaz çünki aileleri o çocukları öyle yetiştirmiştir. Onlarla gurur duyuyoruz, yüksek ahlak sahibidirler. Bazen siyasi hatalar olabiliyor, ama Komutanlarımız adaletimiz hemen düzeltir. Eşimi de 12 Eylülde 1402 ile görevden aldılar, tazminatsız işten atmışlardı Tariş Genel Müdürü iken. Ama Danıştayda davayı kazanınca İZMİR İL TİCARET SANAYİ BÖLGE Müdürü Yaptılar. Ege Ordu Komutanı Sayın Süreyya Yüksele bir kez daha teşekkür ediyorum, yaşıyorsa sağlıklı ömürler diliyorum, vefat ettiyse mekanı cennet olsun. 1402 likerin toplantısına başarılar telgrafı çekmişti.

Not: Bir daha Ordumuz hakkında küçültücü kelimeler duymak istemiyorum!

Sevinç Ayla Gönenç
24.2.2023