Millet Bahçesi hepimize hayırlı olsun. Atatürk Yeşilköy hava alanına çocukluğumdan beri sayısız defa gittik. Ankaradan İstanbul’a gidiş dönüşlerde orada dinlenirdik, çok güzel yemekleri olan bir lokantası vardı. Sonradan merkez İstanbul olunca bizde İstanbul’a Bakırköy’e taşındık

Babamın pilot olarak orada seneleri geçti, bir sürü kazalar oldu. Ailece görüştüğümüz arkadaşlarından şehit olanlar oldu. Hatırladığım kadarıyla Antalya’da iniş yaparken uçak denize düştü. Eskidende babam anlatırdı, pistte çalışan personelden biri pervaneye çok yaklaşmış çekime kapılmış, vefat etmiş.

Babam oradaki hangarlardan birinde pilotlara Link dersi veriyordu. Babam Burhan Tül uçuş rekortmeni idi ,uzun yıllar hizmet etti. Yolcuların güvenliği en önem verdiği şeydi, protokole, nizamnameye göre hareket ederdi ve taviz vermezdi.

Yeşilçam filimlerinin çoğu orada çekilirdi hatta babama filimde oynaması için teklif bile gelmişti.

İstanbul çok büyüdü, hava alanının bölgesi çok büyüdü. Bir haberde inişe geçen pilotların gözlerine apartmanlardan Lazer ışık tıklandığında öğrendim. İniş ve kalkış çok dikkat ister, risklidir, bu tip şeyler kazalara neden olabilir. Yangın çıkarsa şehride yakabilir, o civardaki insanları öldürebilir. Zaten uluslararası liman yapıldı.

Eski bina müze olsaydı çok sevinirdim. THY’nin ilk başlangıcından itibaren bütün belgeler kimin elinde ne kaldıysa, bütün çalışanların, personellerin resimleri, oraya ait bütün belgelerin filimlerin kayıtların çok iyi olurdu. Babamın resmî kıyafetlerini saklıyorum, oraya gönderebilirdim, gelecek nesillerde müzeyi gezip bilgi sahibi olurlardı. Ayrıca olası bir depremde parkın toplanma yeri olması çok iyi olmuş, orada ilk yardım merkezide olabilir.

THY de bütün çalışanlardan, vefat edenlerden Allah razı olsun. Annemin her sabah babama işe giderken söylediği gibi, yolunuz açık olsun

Ayla Gönenç
29.5.2022