Dünyamıza bir bakın her tarafta savaş, yıkımlar, göçler, fakirlikler, hastalıklar, yöneticilere bir bakın hepsi erkek. Halbuki dünyamız sevgi şefkat ve merhametle yönetilmeli. Kadınlar ailelerini çocuklarını ayakta tutmaya, eğitmeye ve geliştirmeye çalışır, bunun için dışarıda çalışır, evde çalışır, tutumlu olmaya çalışır, elinden geldiğince iyi beslemeye çalışır, eğitimini tamamlamasına çalışır, kendi tecrübelerini öğretmeye çalışır.

Türkiye’de evlatlarımızı büyütürüz, okuturuz, iş sahibi olmasına yardım ederiz, evlendiririz, kendimiz yemeyiz onlara yediririz. Bu yaşıma kadar etrafımdaki aileleri inceledim, işleri ve mevkileri ne olursa olsun biraz maddi durumu iyi olan erkekler hemen ikinci bir hanımın peşine düşüyorlar ve aileler bölünüyor. Ama anneler çocuklarını bırakmıyor, dışarıda çalışıp onları büyütüyor.

Köydekiler zaten tarlalarda çalışıyor. Her aile böyle değil tabi, sorumlu babalarda var, çocuklarının, hanımının geleceğini düşünen babalar da var. Bazı anneler evini tutumlu idare ediyor, biraz para ve altın biriktiriyor. Bir bakıyorsun babalar ihtiyacım var deyip onları almış.

Muğla’da aileler kızlarını okuturlar, iş sahibi yaparlar çünkü ne olur ne olmaz zor duruma düşerlerse, kızları çalışsın ailesine baksın diye. İş sahibi olduğunu kastederek (bir altın bileziği olsun) derler.

Evliliklerde sevgi, şefkat, uyum çok önemli. Karakter uyumu, bakış açısı uyumu, ten uyumu. Karı-koca aynı işi yaparsa daha da iyi olur. Şimdi geçinebilmek için çiftlerin çalışmaları lazım, çocuklarada anneanneler, babaanneler bakıyor. Kreşler var. Kreşler denetlenmeli çocuk sahibi öğretmenler alınmalı.

Bir de hayalperest olmamak lazım. Kadınlar için eşlerde aradığımızın %60’ını bulursak uygundur. Zaten hiç kimse, biz dahil mükemmel değildir. Evcimen mi, sevgi ve şefkat dolu mu, çocukları yetiştirirken yardımcı mı.

Çocuk yetiştirmek çok zor. Devamlı peşinden koşup kontrol edeceksin. Her an her şeyi yapabilir. Yapamadığınız işlerde yardım isteyin. Erkek çocukları ergenlikte, babalar daha iyi anlar. Kendinizi ihmal etmeyin, giyiminize kuşamınıza dikkat edin. Resmî nikah çok önemli, hanımların kanuni haklarını koruyor ve olası anlaşmazlıklarda adli olarak çözüm buluyor.

Bir de hanımefendilere şunu söyleyeyim, evinize herkesi sokmayın. Eviniz kutsaldır. Sizin hakimiyetiniz altındadır. Kimseye güvenmeyin, yakın akrabalara, arkadaşlara, sizinle samimi olmak isteyenlere. Evinize gelen kişiler sizinle ilişki kurmak isteyebilirler, eşinizle ilişki kurmak isteyebilirler. Bu tip kişilerle görüşmeleri kesin. Bu sizin sezgilerinize kalmış bir şey, uzak durun, evinize sokmayın. Eşinizi de uyarın. Eviniz size aittir. Herkesin her dediğine inanmayın, eğer bazı dedikodular duyarsanız gidip rakibinizle görüşmeyin, kavga etmeyin, onun seviyesine düşmeyin. Bütün bunlara kulaklarınızı kapayın. Evinizde çocuklarınızla meşgul olun, eşinize bakın, ev işleri ile meşgul olun. Zaten hem çalışıp hem evine bakan hanımefendilerin böyle şeylerle uğraşacak vakti yok. Dedikodu taşıyanlarla ilişkinizi kesin.

Dünyada yapacak o kadar çok iş alanı varki. Sanatla uğraşın, sakinleşirsiniz. Emeklerinizle bazı değerler ortaya koyarsınız, yardım derneklerinde çalışın.

Bütün annelere sağlıklı, emniyetli, neşeli bir hayat ve yaş alma dilerim. İnşallah mecliste ve hükümette, başka kuruluşlarda yönetici anne ve babaları, sevgi ve saygı ile görebilmek ümidi ile. Dünya kadınları gününü kutlarım. Diyarbakır annelerini kutlarım, inşallah Meclis’e girerler. Artık kızlarımız her işi yapabiliyor, onlarla gurur duyuyorum. Kadem sivil toplum kuruluşunu kutluyorum, tebrik ediyorum. Emeği geçen herkesi kutluyorum, uğurlu, kademli olsun.

Sevinç Ayla Gönenç 7.3.2022