Okuduklarım ve büyüklerimizin bize anlattığı kadarıyla Atatürk’üm ve ordusu, içinde dedemde var (Çakır dedelerim) Sakarya’da kurtuluş savaşına başladıkları zaman sabah ezanı ile abdestlerini almışlar, bulundukları bölgede hepsi namaza durmuş, kıldıktan sonra saldırıya geçmişler. Hepsi Allah Allah nidası ile savaşa hazırlanmışlar. Bizim askerlerimize biz Mehmetçik deriz, Muhammet peygamberimizin adıyla sesleniriz, sonrada İzmire doğru akına başlamışlar. Yolda yürüyerek giderlerken su yok, yiyecek yok, bulduklarını yiyerek devam ediyorlar. Teçhizatları da tamam değil ama devam ediyorlar, kayıplar vererek, yolda giderkende düşmanların yaptığı mezalimi görerek gidiyorlar. Köyler yakılmış yıkılmış, insanları camilere toplayıp yakmışlar, hamile kadınların karınlarını yarıp çocuklarını öldürmüşler, toptan öldürüp su kuyularına atmışlar, küçük çocukları toplayıp havaya atıp altına kılıç tutarak öldürmüşler.

Çeşme’ye gittikleri zaman hanımnem Aliye Akından duyduğum kadar yağmalar olmuş, genç oğlan ve kızları birbirlerine zincirleyip Çeşme’den Sakız’a kadar gemileri uçucu bağlayıp yol yapmışlar onları sakız adasına geçirmişler sonra ne oldukları bilinmiyor.

Çok sonraları komşum ışıl hemşire vefat etmişti, okumak için orada toplandık, bir hanım geldi, çok şıktı. Atatürkümün camileri kapattığını, ahır yaptığını, kuranların saklatıldığını söylediğini duydum. Tarih bilgisi olmayan insanlar propaganda yapıyorlar. Dedem medrese mezunu maliyeciydi İzmir’de, dini bütün bir insandı. O neslin hepsinin inançları tamdı. İnönü’nün dinsiz olduğu da yalandır. İnönünün Tarım Bakanı dayım Turan Şahin, hasta olduğunda onu ziyarete gitmişti, yatağının baş ucunda Musaf’ın asılı olduğunu anlatmıştı. Tamamiyle yalan söylüyorlar, iftira atıyorlar.

Atatürk’üm daha sonra diyaneti kurdu. Kuran’ı kendi parası ile Elmalılı Hamdi Yazır hocaya tercüme ettirdi, bedava olarak dağıttırdı. O ekolden gelen Yaşar Nuri Öztürk Hocanın Kuran tercümesini aldım. Şimdi bakıyorum dini kanallarda ayetlerin tercümesini yazarlarken bazı kısımlarını kesip atıyorlar nedense. Kadınlarla ilgili, sevgi ve şefkatle ilgili kısımlarını. Mesela Alak Suresi (Biz sizi sudan yarattık, sevgi, şefkat, alaka ve ilgiden yarattık) kısmının yarısını kesip atmışlar, sevgi kısmını. Eskiden Cebeci orta okuluna giderken Menderes zamanında normal tedrisat görüyorduk, hafta sonu diyanete bağlı başı açık kadın hocalar ders veriyordu, bende gitmiştim. Hiç televizyonlarda kadın hocaların konuştuğunu görüyormusunuz, bir iki kanal hariç? Mesela bu konuşmalarında Hatice Annemizin tüccar olduğu, develerle ticaret yaptığı konuşulurken, hemen lafı değiştirip sevde annemizin patik yaptığını söylediler. Halbuki Hatice annemiz bütün servetini İslamiyet için harcamış, yani kadınlar ticaret yapamaz anca patik yaparlar demek istiyorlar. İnşallah bir gün bu zihniyet gelişir de çağa ayak uydurur.

Kadınları iş hayatına sokmamak için ellerinden geleni yapıyorlar. Kadınlar her işi yapabilir, dinimize aykırı değildir. Hanımnem Ankara’ya geldiği zaman muhakkak Çankaya’ya Reşide hanımı ziyarete giderdi, Çeşme’de komşu idiler.

Diyanetin birçok bakanlığın bütçesinden fazla bütçesi olduğu söyleniyor. Bir çok ülkede okullar açıp yardımlar yapılıyor. Bizim ülkemizde şu anda geçinemeyen açlık sınırına diyen aileler var. Din ve mezhep ayırımı yapmadan neden din adamlarımız Türkiye’nin her yerini dolaşıp o aileleri tespit edip maddi ve manevi yardım yapmıyorlar? (Komşusu açken tok yatan bizden değldir) peygamberimizin sözleri sadece devlet tespiti ile olmaz, ayırım yapmadan yardım edilmeli sadece kendi yakınlarına ahbaplarına yardım edilmemeli. Bu sıkıntılı zamanda diyanete sahada çalışmak yaraşır. Yeri olmayanlara camileri açın, orada yemek yardımı yapın, bunları yapan hocaları gördüm onlarla gurur duydum.

Ayni olayları Hristiyanlık ve Musevilik içinde söyleyebiliriz. O dinler sevgi şefkat ve koruma dinidir. Musa peygamberimizin yaptığı mücadeleleri biliyoruz filimlerde görüyoruz. Bu ne zalimlik, gücü olmayan insanları gelişmiş silahlarla öldürüyorlar. Onların on emirlerini unuttularmı? Mescidi Aksa da müslümanların namaz kılmalarını engelliyorlar öldürüyorlar. Orası üç dinin birleştiği Kutsal bir yer orta yolu bulup anlaşabilirler, zaten içiçe yaşıyorlar.

Hristiyanlık desen Kocaman bir Vatikan var, zengin olmuşlar borsada oynuyorlarmış. Ukrayna savaşında gördük sadece konuştular. Açın Vatkikanı yersizlere yer verin, yemek verin paranız var. Hz İsa nın Kudüste çektiği işkenceleri okuduk, filimlerde gördük. O ne için o işlenceleri çekti. Babam onu haçla gezdirdikleri sokaklara gitti, Kudüste ziyaret etti ağlayarak bize anlattı. Kiliselerden hiç bir ses çıkmıyor. Avrupada gezdiğim zaman gördüm, sokaklarda evsizler var uyku tulumlarını çantalarını sularını almışlar çarşılarda uyuyorlar, istasyonlara sığınıyorlar, çok genç ve çok yaşlı insanlar. Kiliselerin paraları var, neden onları alıp doyurmuyorlar, problemleri çözmeye çalışmıyorlar? Dinlere sevgisizlik merhametsizlik ve zalimlik mi hakim oldu. Mezhep ayırımı yapmadan birleşmeleri lazım, yardım etmeleri lazım, insanlar acı çekiyor. Noel babayı hatırlayın herkese iyilik yapıyordu, onun kilisesindeki papaz heykelinin onunla hiç ilgisi yok kaldırılsa iyi olur.

Dinlerin hepsinin birleşip silah tüccarlarını durdurmaları lazım, onlar zengin oldukça halklar fakirleşir ölüyorlar. Dışarda yaşayanların neden yaşadıklarını sorduğumda bazılarının evleri varmış, elektrik su doğalgaz paralarını ödeyemiyorlarmış. Din adamları birleşsin halkla beraber bu gidişata son versinler, egemenlik ve güç kazanmak için değil.

S. Ayla Gönenç 3.4.2022