Amerika Çin’le nükleer savaş istiyormuş, bomba atıldıktan sonra yarım saatte dünyamızda hiç bir şey kalmayacakmış. Dünyayı yeniden resetleyecekmiş, orta sınıfı yok edecekmiş. Savaş 2030’a kadar sürecekmiş. Amerika dünyayı kontrol etmek istiyor, Çin de istiyor. Savaş teknolojilerine ve güçlerine güveniyorlar. Amerika 1945’te Japonya’ya atom bombası atmış, bütün binalar erimiş, duvarın bir kısmında bir adamın gölgesi kalmış, bir çocuk yaralı yolda ağlayarak koşuyor, üzerindeki elbiseler erimiş. Bu resimleri Hayat mecmuasında çocukken görmüştüm.

Nükleer füzeleri küçültmüşler ama bir farkı yok. Dünyamıza her şeye zarar verecek. Japonlar her sene o günü anarak yas tutuyorlar. Daha sonra vietnam savaşı çıktı. Marlon Brando’nun oynadığı savaş filmini gördüm. Amerikalılar helikopterle müzik dinleyerek fosfor bombaları atıp köyleri ormanları yakıyorlardı. Vietnamlı köylüler direniyorlardı, toprak altından yollar kazıp, aniden karşılarına çıkıp çatışıyorlardı, liderleri kafataslarından yapılmış kulelerde oturuyordu, bir ineği yolda yürürken kafasından başlıyarak parçalara ayırıp yediler, her tarafta vahşet vardı.

Şimdide Tayvan yüzünden mi savaş istiyorlar, zaten beraber üretim yapıyorlar, savaşmadan anlaşabilirler. Savaşlarla dünyamız çok zarar gördü. Bu istekten Amerikan halkının haberi var mı? Zamanımızda iletişim çok güçlendi, her kes her yerde yaşıyor. Savaş çıkarsa çinliler ve vietnamlılar da Amerikaya gidebilirler, insanlık çok zarar görür. Her tarafta göçler var.

Bu gün Ukrayna-Rus savaşı var. Ruslar gen merkezlerini, biyolojik savaş merkezlerini bombalıyor. Taraflar oturup konuşsun anlaşsın. 100 yıl savaşları mı yapacaklar?
Bunların yerine sudan enerji üretsinler, çevreye zarar vermeyecek teknolojiyi geliştirsinler. İlimde, bilimde, tıpta yeni buluşlara para harcasınlar. Dünyamızı tedavi etsinler. Allahım hepimizi korusun.

Mot: Cumhuriyet bayramımızı kutluyorum, başta Atatürk’üm, ordumuzu, güvenlik güçlerimizi, dedemi, şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Mekanları cennet olsun.

Sevinç Ayla Gönenç
29.10.2022