Çocukluğumdan bu yana devamlı Filistin İsrail savaşı devam ediyor. Dün gece’de İsrail Filistini bombalamış, oradaki halk devamlı saldırı altında. İsrail modern silahlarla saldırıyor, evlerini yıkıyor, bahçelerini tarumar ediyor, hepsini kadın çocuk demeden öldürüyorlar.

İsrailin fanatik savaşçıları var, kendi kafalarında planlar yapmışlar onları uygulamaya geçirmek istiyorlar. İsrailli dediysemde bizim İsrailli dostlarımız akrabalarımız var. Bu yüzyılda iletişim güçlü, dünyamız değişiyor, buna ayak uyduramıyorlar. Paylaşmayı bütün dünya milletlerinin öğrenmesi lazım. Kendilerinini de dinlerine bağlı olduklarını söylüyorlar.

Filistinin bu saldırılarda devlet yapısı zayıfladı. Halbuki onların Doğu Akdenize açılan kapıları var, oraya ticari liman kurulabilir, hava alanı yapılabilir o zaman kalkınırlar. Ama yardım edilmesi lazım, zengin müslüman ülkelerden çıt çıkmıyor. Birleşmiş Milletlerin bu işe el atması lazım, o yolu İpek Yoluna bağlamaları lazım, Doğu Akdenize açılan kapı olmaları lazım, onlara yardım edin.

Orta doğudaki huzursuzlukta kaybolur, herkes iş sahibi olur. İsrailde de tırlar hazır bekliyor, iş birliği yapın komşu ülkelerlede dostluklar kurun. Lider Yaser Arafat Filistini Birleşmiş Milletlere gözlemci ülke olarak sokmuştu. İnşallah Orta Doğu y.a Filistin’e İsrail’e barış gelir. Mutlu yüzyıllar dileği ile.

Not:Filistin Hac ve Umre turizmi de yapabilir

Ayla Gönenç
5.12.2022